Gustaviansk byrå

Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

BYRÅ, Gustaf Foltjern (mästare i Stockholm 1771-1804/32), gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-tal, skiva av grön marmor, fanerad i olika träslag, dekor i intarsia med motiv av fruktkorg och blommor, förgyllda bronsbeslag, trelådig, snedställda hörn, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskylt med bandrosett, nedre frontsarg med beslag av korslagda kvistar och rosett, skivan signerad, höjd 82, 108 x 57 cm

Restaurerad, lagad, skador, lösa delar medföljer

340877

2015-11-10