Matservis Gustavsberg i flintgods

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GUSTAFSBERG, matservis, ca 39 delar, "Ecclesial" samt dekor av profana byggnader i gotisk stil och rika kantbårder i blått, 1840-tal, S-modell, flintgods, bestående av: 17 tallrikar, 9 djupa tallrikar, 6 uppläggningsfat i varierande storlek, terrin med lock och fat, assiett, såsskål, 4 karotter, varav en lock

Enstaka nagg, sprickor och missfärgningar samt äldre lagningar förekommer

341789

2015-11-13