Butterlfy dish (OrientalSelected)

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

AN UNDERGLAZED ´BUTTERFLY´ DISH, decorated with flower basket to centre, rim with butterflies and flowers, Kangxi (1662-1722), diameter c. 30.5 cm
FAT, porslin, Kina, 1700-tal, Kangxi (1662-1722), dekor i underglasyrblått med motiv av blomsterkorg samt fjärilar och blommor, diameter ca 30,5 cm

Displayed at Nybrogatan 32 Stockholm 24th-30th of November.
Visas på Nybrogatan 32 Stockholm 24-30 November.

Minor nicks, minor firing defects Smärre nagg, smärre bränningsdefekter

341796

2015-12-01