Underglazed Bowl (OrientalSelected)

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

AN UNDERGLAZED BOWL, decorated with flower to interior, exterior with three mythical creatures, probably late Ming, 16th/17th centruy, height c. 8, diameter c. 18 cm
SKÅL, porslin, Kina, troligen sen Ming, 1500/1600-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av blomma samt fdabeldjur, höjd ca 8, diameter ca 18 cm

Displayed at Nybrogatan 32 Stockholm 24th-30th of November.
Visas på Nybrogatan 32 Stockholm 24-30 November.

Wear, firing defects Slitage, bränningsdefekter

341810

2015-12-01