Ludvig Löfgren ljuslyktor
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 000 SEK
LUDVIG LÖFGREN, skulpturer/värmeljus, 8 st., Kosta, i form av en dödskalle, på huvudet ljushållare för värmeljus, stämplade Kosta Boda, höjd ca 9 cm
HISTORIK: Ludvig Löfgren kom under sin tid på konstfack att tillverka sina första dödskallar. När han sedan kom till Kosta tog han med sig sina gjutformar
Slitage
342418
2015-11-15