Ludvig Löfgren ljuslyktor

Ludvig Löfgren ljuslyktor
Ludvig Löfgren ljuslyktor
Ludvig Löfgren ljuslyktor
Ludvig Löfgren ljuslyktor
Ludvig Löfgren ljuslyktor
Ludvig Löfgren ljuslyktor

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 000 SEK

LUDVIG LÖFGREN, skulpturer/värmeljus, 8 st., Kosta, i form av en dödskalle, på huvudet ljushållare för värmeljus, stämplade Kosta Boda, höjd ca 9 cm
HISTORIK: Ludvig Löfgren kom under sin tid på konstfack att tillverka sina första dödskallar. När han sedan kom till Kosta tog han med sig sina gjutformar

Slitage

342418

2015-11-15