Tallrikar 1700-tal från Forsby herrgård

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TALLRIKAR, 8+4+1 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor i underglasyrblått, övervägande trädgårdsmotiv, diameter 23 cm
PROVENIENS: Fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Kalmar län

Smärre nagg, glasyrbortfall på kanter, enstaka sprickor

343453

2015-11-20