Karmstolar Josef Frank
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOSEF FRANK, karmstolar, 1 par, Svenskt Tenn, modellnummer 652, massiv mahogny, etikettmärkt Josef Frank SVENSKT TENN, frå klädsel, sitthöjd ca 45, höjd 106 cm
HISTORIK: Modellen formgavs 1936 och visades på Golden Gate-utställningen i San Francisco 1939.
Skador: Slitage, fläckar
Slitage
343570
2015-11-18