Bägare Erik Lemon
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÄGARE, silver, Carl Lemon d.ä (1729-1768), Uppsala 1764, vågband i relief, svisselerad dekor av blad och rocailler, fot med vridna knäckar, invändigt med förgyllning, höjd ca 18 cm, vikt ca 334 g
Bruksslitage, äldre gravyrer, Buckla på fot
343838
2015-11-21