Swedish Grace matservis

Swedish Grace matservis
Swedish Grace matservis
Swedish Grace matservis
Swedish Grace matservis
Swedish Grace matservis
Swedish Grace matservis
Swedish Grace matservis
Swedish Grace matservis

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LOUISE ADELBORG (1885-1971), servis, 188 dlr, flintgods, "Swedish Grace", dekor i blått och guld, modellen formgiven 1930, bestående av: 30 förrättstallrikar, 28 tallrikar, 22 djupa tallrikar, 9 mindre djupa tallrikar, 30 assietter, 12 små assietter, 6 bärtallrikar, 12 äggkoppar, 6 cremekoppar med lock och fat (en cremekopp med lock), tekanna, kaffekanna, 2 st kannor, såssnipa, 2 såsskålar, soppterrin, 2 karotter med lock, 5 serveringsskålar, 2 runda serveringsfat, 7 serveringsfat, cabaré 6 dlr, 4 smörsnäckor

Dekorslitage, nagg förekommer, enstaka delar med krackeleringar i glasyren

344225

2015-11-22