Per Gabriel Wickenberg Adam och Eva 1831
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
PER GABRIEL WICKENBERG (Malmö 1812-1846 Pau),
Adam och Eva sörjer Abels död,
signerad och daterad "Wickenberg 1831 och signerad och daterad "Målat af P Wickenberg. 1831.", i bläck på dukens baksida, olja på duk, 82x70 cm.
Förgylld och ornamenterad originalram
HISTORIK:
Denna målning är Wickenbergs tidigaste kända målning med ett bibliskt eller mytologiskt ämne. J. Kruse, Petter Gabriel Wickenberg 1812-1846, 1901, s. 66 upptar som det tidigaste kända verket inom denna motivkrets en målning från 1833 föreställande Oidipus och Antigone. Målningen är troligtvis tillkommen i Stockholm under Wickenbergs första år på Konstakademien.
344525
2015-11-24