Karta Ortelius Amerika ej komplett
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
1 000 SEK
KARTA AMERIKA (EJ KOMPLETT). ORTELIUS, ABRAHAM (1527-1598). Americae sive novi orbis, nova descriptio. Antwerpen, troligen 1600-tal.
Graverad kolorerad karta med latinsk text på baksidan. Ca 37x25 cm.
Utkom första gången 1579.
Defekt, endast en halv karta, skador i hörn och marginal, fläckar.
344544
2015-11-24