Kartor Stockholm bl.a. Hellberg Påhlman 1917

Klubbat för:

1 800 SEK

2 000 SEK

KARTOR STOCKHOLM. BL.A. HELLBERG, PÅHLMAN, Stockholms stad med omnejd. Karta i 12 blad, Skala 1:8000, Stockholm (Generalstabens litografiska anstalt) 1917-36.
12 lösa litograferade kartor i färg, ca 63x90 cm.
(Kartorna med följande titlar: Staden, Norra Djurgården, Blockhusudden, Duvnäs, Sköndal, Sundbyberg, Lidingön, Södertörns villastad, Enskede, Äppelviken).

Karta öfver Stockholm. Generalstabens litografiska anstalt, 1909. 12 blad. Ca 66x54 cm.

Skador och fläckar, lösa i skadad mapp

344731

2015-11-25