Tekanna bojaner skålar kopp fat Kina
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TEKANNA, BOJANER, 2 st, SKÅLAR, på fat, 2 st, KOPP, FAT, porslin, Kina, 1800- resp 1900-tal, bl a dekor i famillerose och i underglasyrblått, kannans mått höjd 8, längd 19, bojanernas höjd vardera ca 13 cm
Kannan, skadad pip, lagad hänkel, saknar lock, bojanerna saknar lock, en bojan med invändiga fotnagg, fatet med nagg o hårsprickam koppen med nagg
344977
2015-11-26