Bayard Osborn

Bayard Osborn
Bayard Osborn
Bayard Osborn
Bayard Osborn

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BAYARD OSBORN (USA, 1922-2012), Komposition, signerad och daterad 62, olja på duk, 127x185 cm ,
HISTORIK: född i New York 1922. Uppväxt i artistmiljö, bla de nära vännerna Matta, Gorky och Noguchy var redan tidigt en inspirationskälla för honom i sitt måleri. Efter skolgång vid Exeter och Harward var det Osborns avsikt att utbilda sig till arkitekt, men andra världskriget förändrade därvidlag hans planer. Efter att ha tjänstgjort under General Patton i Europa bosatte han sig på din farm i New England. Efter att tillbringat ett par år i Paris återvände Osborn 1952 till New York där han framgångsrikt gjorde ett flertal utställningar. 1957 återvände han till Europa och bosatte sig i Spanien (Gaucin, i 40 år). 1963 började Osborn även skulptera.
Av de internationella utställningar där Osborn deltagit med måleri och skulptur kan bla nämnas Audubon Galley, New York, Stable Gallery, New York, Mystic Gallery, Connecticut, Galeria Sala Nebli, Madrid

Smärre skador

345292

2015-11-29