Matsalsmöbel

Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel
Matsalsmöbel

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

16 000 SEK

MATSALSMÖBEL, 13 dlr, 1800-talets senare del, mahogny, plakettmärkt "Hofmøbelfabrikant C.B. Hansens Etabl København", bestående av: 12 stolar, bord med 6 iläggsskivor (varav 5 ca 59 cm 1 ca 30 cm), stolarnas ryggar delvis genombrutna med spjälknippe, fast stoppad sits klädd i randig textil, bordet med träskruen dekor bestående i fleuroner och kannelering, bordets höjd ca 76, diameter 135 cm, total längd ca 465 cm
ÖVRIGT: Christopher Bagnæs Hansen(1806-1868) stolmakare och möbelfabrikant i Köpenhamn, Danmark. Utsedd till hovstolmakare 1841.

Sitsar med slitage, bruksslitage

345402

2015-11-27