Figurin

Figurin
Figurin
Figurin
Figurin
Figurin
Figurin
Figurin
Figurin

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SKULPTUR, Egypten, sk falsk kanopisk vas, vitmålat skuret trä med hieroglyfer och detaljer i svart, egyptisk sentid 1069-664fKr, höjd ca 21,5
Proveniens: Inköpt i Egypten vid stadigvarande vistelse där omkring 1950 av Alice och Yngve Lyttkens

Slitage, småskador

345516

2015-12-10