Figurin
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKULPTUR, Egypten, sk falsk kanopisk vas, vitmålat skuret trä med hieroglyfer och detaljer i svart, egyptisk sentid 1069-664fKr, höjd ca 21,5
Proveniens: Inköpt i Egypten vid stadigvarande vistelse där omkring 1950 av Alice och Yngve Lyttkens
Slitage, småskador
345516
2015-12-10