Rolf Palm vas i stengods
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROLF PALM, vas, Mölle, 1988, stengods, celadonfärgad glasyr, signerad Palm Mölle H.8 F 138, höjd ca15 cm
HISTORIK: Rolf Palm född 1930. Han med att praktisera hos Andersson & Johansson i Höganäs, därefter studerade han keramik vid Tekniska skolan i Stockholm. Han vill kalla sig drejare och inte keramiker och de elektriska ugnarna ger han inte mycket för. Han startade egen verkstad 1950 på Sälggatan i Höganäs, därefter i Mölle dit han flyttade 1960. Han arbetar med bruks och konstkeramik, samt skulpterar. Han experimenterar med olika glasyrer i sina hemmabyggda koleldade ugnar. Han har ställt ut både separat och i samlingsutställningar från 1957.
krackelyr
345613
2015-12-01