Joy Egnel och Lars Melander

Joy Egnel och Lars Melander
Joy Egnel och Lars Melander

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

JOY EGNEL (1920-2001): "Horisontaler-vertikaler",
LARS MELANDER (född 1939): "På andra sidan", signerade, akvarell samt blandteknik, 23x16 resp 11x23 cm
HISTORIK: Joy Egnel: bildkonstnär, född 1920 i Wihelmina, Västerbottens län, död 2001. Studier vid Tekniska skolan i Stockholm, Otte Skölds målarskola, Académie Julian i Paris, samt Akademien i Köpenhamn.
Representerad i Nationalmuseum, i Stockholm Moderna Muséet i Stockholm, Brooklyn museum, USA., New York, Public Library, USA.

345629

2015-11-28