Ulla Hansen

Ulla Hansen
Ulla Hansen
Ulla Hansen
Ulla Hansen
Ulla Hansen
Ulla Hansen
Ulla Hansen
Ulla Hansen

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ULLA HANSEN, vas, glaserat lergods, höjd ca 11,5, SKÅL, otydligt signerad, celadonfärgat glaserat stengods med reliefdkor, höjd ca 7,5, diameter 16 cm

Historik: Ulla Hansen är en meriterad keramiker med en stark förankring i den danska keramiktraditionen. Hon arbetar i dansk rödlera och bränner sina arbeten i 1210 grader i reducerad atmosfär. Det karaktäristiska flödiga intrycket arbetas fram med hjälp av flera lager av engobe och ask- och lerglasyrer.
Ulla har tidigare ställt ut i Sverige, bland annat på Galleri Lejonet och Sigtuna Museum i utställningen 25 Danska keramiker. Ulla är representerad på Kaolin.

Skål med obetydligt fotringsnagg

345793

2015-12-01