Lennart Hyland porträtt Sportauktion
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LENNART "Den glider in i mål" HYLAND, porträtt, oljemålning signerad Anders Lundquist, 72x59 cm, 2 Lp-skivor medföljer "Rekord reportage radio", "Heja Sverige friskt humör",
PROVENIENS: Tuss Hyland
HISTORIK:
Orden "Den glider in i mål" kommer från ett berömt referat av den svenske radioreportern Lennart Hyland då Nils Nilsson gjorde det avgörande målet i tom målbur då Sverige vann med 5-3 mot Kanada. Sverige vann sedan hela turneringen vid världsmästerskapet 1962 i Colorado Springs i USA.
346228
2016-02-27