Vikskärm 1800-tal
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VIKSKÄRM, med 4 sektioner, 1800-talets mitt, Frankrike, ymnigt skulpterad spännram i ek, ramarna med metallbroderi på rött siden i repetativt mönster från 1600-talet, höjd ca 291 cm, längd ca 230 cm
PROVENIENS: Inköpt i New York City under 2:a världskriget
Skador, fläckar, brisningar
346296
2015-11-30