Matsalsgrupp gustaviansk stil
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATSALSGRUPP, 11 dlr, 1960-tal, gustaviansk stil, vitbemålade, skuren delvis bronserad dekor av bl a fleuroner samt ben med kannelyrer, klädsel av handvävt tyg, specialbeställd vid Umeå Stads Yrkesskolor, bestående av: matbord med 4 iläggsskivor (ca 45 cm vardera), 10 stolar, matbordets höjd ca 76, diameter ca 115, stolarnas sitthöjd ca 45 cm, medföljer originalritningar samt reservtyg till klädsel(210x130 cm)
Proveniens: Beställare Undervisningsrådet Jonas Orring sedemera generaldirektör vid Skolöverstyrelsen
Slitage, senare klädsel
346443
2015-12-02