Matsalsgrupp gustaviansk stil

Matsalsgrupp gustaviansk stil
Matsalsgrupp gustaviansk stil
Matsalsgrupp gustaviansk stil
Matsalsgrupp gustaviansk stil
Matsalsgrupp gustaviansk stil
Matsalsgrupp gustaviansk stil
Matsalsgrupp gustaviansk stil
Matsalsgrupp gustaviansk stil
Matsalsgrupp gustaviansk stil
Matsalsgrupp gustaviansk stil
Matsalsgrupp gustaviansk stil
Matsalsgrupp gustaviansk stil
Matsalsgrupp gustaviansk stil
Matsalsgrupp gustaviansk stil

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

MATSALSGRUPP, 11 dlr, 1960-tal, gustaviansk stil, vitbemålade, skuren delvis bronserad dekor av bl a fleuroner samt ben med kannelyrer, klädsel av handvävt tyg, specialbeställd vid Umeå Stads Yrkesskolor, bestående av: matbord med 4 iläggsskivor (ca 45 cm vardera), 10 stolar, matbordets höjd ca 76, diameter ca 115, stolarnas sitthöjd ca 45 cm, medföljer originalritningar samt reservtyg till klädsel(210x130 cm)

Proveniens: Beställare Undervisningsrådet Jonas Orring sedemera generaldirektör vid Skolöverstyrelsen

Slitage, senare klädsel

346443

2015-12-02