Thor Thorén sekretär och skrivstol

Klubbat för:

2 200 SEK

Arviointi

4 000 SEK

Kuvaus

THOR THORÉN, sekretär och karmstol, "Hjorthska bodegan", 1900-talets början, stomme i ek med skurna detaljer samt infärgningar i rött och grönt, sits i grön sammet med pärlspikning, sekretären med skrivklaff och bakomliggande inredning av lådor och lönnfack, stolens höjd 107 cm, sekretärens höjd 105, 132 x 58 cm

PROVENIENS: Hjortska Villan Djursholm. Beställare var Arnold Hjorth, då VD vid Bacho (B A Hjorth o CO), son till grundaren Berndt August Hjorth.

Kuntoraportti

Slitage

346804

Päivämäärä:

2015-12-04