Einar Forseth 1936
2015-12-06
346914
| Klubbat belopp | 1 700 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
EINAR FORSETH (1892-1982): Hallingsbacken (Ålsten), signerad och daterad 1936, akvarell/blandteknik, 36x43 cm
PROVENIENS: Konstnärens familj,
HISTORIK: Åren 1925-1981 bodde Einar Forseth med sin familj vid Hallingsbacken 3 i Ålsten i Bromma. Han ritade egenhändigt sin egen villa, där han också hade sin ateljé.
Med dedikation