Lena Cronqvist, Lerhuvuden

Lena Cronqvist, Lerhuvuden
Lena Cronqvist, Lerhuvuden
Lena Cronqvist, Lerhuvuden
Lena Cronqvist, Lerhuvuden

Klubbat för:

33 000 SEK

Schätzwert

25 000 SEK

Beschreibung

LENA CRONQVIST (född 1938): "Lerhuvuden", olja på duk, 78x109 cm,utförd 1977
PROVENIENS
Gåva från konstnären till nuvarande ägare
UTSTÄLLD
Galerie Belle, utställning 198, Västerås 1980
Retrospektiv, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1994
Kulturhuset, Borås 1981
LITTERATUR
Galerie Belle: Lena Cronqvist, utställningskatalog 1980, avbildad sidan 69
Ingela Lind och Lena Cronqvist: Lena Cronqvist - Målningar 1964-1994, Galleri Lars Bohman, Stockholm 1994, avbildad sidan 100

Zustandsbeschreibung

346945

2015-12-05