Värja
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VÄRJA, svensk, 1700-talets slut, colichemard-klinga med blånerad och förgylld dekor och text: Gustavus Adolphus IV Rex Sveciae, samt lilla riksvapnet, förgyllt mässingsfäste, parerplåtens insida med griphuvuden, längd 102 cm
Se identisk värja på Malmö museum MM 061935
347125
2016-01-21