Värja

Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

VÄRJA, svensk, 1700-talets slut, colichemard-klinga med blånerad och förgylld dekor och text: Gustavus Adolphus IV Rex Sveciae, samt lilla riksvapnet, förgyllt mässingsfäste, parerplåtens insida med griphuvuden, längd 102 cm
Se identisk värja på Malmö museum MM 061935

347125

2016-01-21