Kjell Löwenadler Prins Bertil Sportauktion

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

MOTORPRINSEN - KJELL LÖWENADLER (1905-1993): Porträtt av Prins Bertil Bernadotte -"Motorprinsen", Skytteförbundets Överstyrelse, signerad och daterad Löwenadler 1968, olja på duk, 80x63 cm

HISTORIA:
Prins Bertil (1912-97) var känd som "motorprinsen" med anledning av sitt intresse för bilar, vilka han samlade på. Han var också idrottsintresserad och blev därmed även kallad "idrottsprinsen". Andra populära benämningar var "Skridskoprinsen", "Hopparprinsen", "Flygarprinsen", "Mc-prinsen", "Golfprinsen" och "Bouleprinsen". Hemma i Sverige var han ordförande i Kungliga automobilklubben, Riksidrottsförbundet, Sveriges olympiska kommitté samt Skytteförbundets överstyrelse. Sannolikt var det Bertils motorintresse som ledde till att han fick inviga Sveriges första motorväg (den 11 kilometer långa sträckan mellan Malmö och Lund) år 1953. Han klippte inte bara invigningsbandet, utan var också den förste att köra på denna motorväg.

347243

2016-02-27