Tallrikar och skålfat Kina 1600/1700-tal

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TALLRIKAR, 5 st, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), SKÅLFAT, porslin, Kina, 1600/1700-tal (Kangxi 1662-1722), tallrikarna med dekor i imari motiv av blommor, skålfatet med konturerat brätte, dekor i wucai med motiv av blomsterrankor, diameter ca 21-23 cm

Slitage, nagg, sprickor, skålfat med lagning, två tallrikar med lagningar

347447

2015-12-07