Matsalsstolar gustavianska
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
STOLAR, 8 st., gustavianska provinsarbeten, omkring 1800, KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal, ovala ryggbrickor med delvis genombruten balusterformad dekor krönt av träskurna blommor, sitsar klädda i randig textil, kannelerade avsmalnande ben, sitthöjd ca 44 cm, totalhjöd ca 96 resp 101 cm
Fläckar, slitage
347681
2015-12-07