Vykort bl.a. till Ravensberg ca 180 st 1880-1940

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

VYKORT BL.A. TILL LUDVIG RAVENSBERG, norsk konstnär. Ca 180 st vykort, gratulations- och julkort etc, mellan år 1880-1940. Ca 80 till Ravensberg och 11 från samme, övriga delvis till släktningar till Ravensberg, bl.a. Maren Marthinsen (född Grönvold), och Sofie Diriks, samtliga bosatta i Norge. Flertalet beskriftade, med stämplar.

Ludvig Orning Ravensberg (1871-1958), norsk konstnär, starkt influerad av sin släktning Edvard Munch.

Varierande skick, delvis nötta och med småskador, småfläckar

347877

2015-12-13