Teckningar mm bl.a. Ludvig Ravensberg tillskriven

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

TECKNINGAR AV BL.A. RAVENSBERG M.FL. 8 teckningar i blyerts och eller akvarell samt 1 träsnitt.
Bl.a.1 teckning tillskriven Ludvig Orning Ravensberg (1871-1958), endast monogramsignerad, daterad München 1894, ca 18,3x17 cm, 1 teckning daterad 19/7 (*18)93 "Selvportrett" (enligt uppgift av Ravensberg), 1 teckning signerad L (udvig) Grönvold, daterad 11/12 -(18)92, "Onkel Edvard" (föreställer enligt uppgift Edvard Munch)

Träsnitt i färg, signerat R. Storm P.??? "Till Ravensberg i ----- R. Storm Petersen (mått ca 30x25 cm)

Ludvig Orning Ravensberg (1871-1958), norsk konstnär, starkt influerad av sin släktning Edvard Munch. Han var även släkt med konstnärsbröderna Marcus och Bernt Grönvold. Hans mor var kusin med Edvard Munch.

Nötta och med smårevor i yttre kanter

347879

2015-12-13