3 böcker tryckta hos Elzevir
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BÖCKER BL.A.TRYCKTA HOS ELZEVIR. STRANSKY, PAULO M. Respublica bohemiae. Lugd. Batavorum (Leiden, Elzeviriana) 1634.
12:o. (115X60 mm). Graverat titelblad, (6), (1)-507, (13) s.
Samt Werdenhagen, Universalis introductio in omnes respublicas, Leiden, J. Maire 1631, Plautus, Comediae, Amsterdam, Janssonius, 1624.
Båda med graverade titlar.
Samtliga i samtida pergamentband.
Stransky: sidan 343 med 2 stora revor in i text, anteckning på främre försättsblad.
Werdenhagen: Namnteckning på titel
Plautus: Vissa skador, nött band, stämplar.
348310
2015-12-10