Thet swenska i Ryszland tijo åhrs krijgz-historie

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RYSSLAND. WIDEKINDI, JOHANNES. Thet swenska i Ryszland tijo åhrs krijgz-historie, hwilket vnder twänne Sweriges stormächtige konungars, konung Carls IX. och k. Gustaf Adolphs den andres och stoores baneer, ... aff ... Iacob De La Gardie vthfördt, och medh en reputerligh fredh bijlagdt är, ... Stockholm (N. Wankijff) 1671.

Liten 4to (190x150 mm). (24), 947 (delvis oregelbunden paginering), (19) s.
Senare hfrbd (1800-tal), hårt nött, rygg med upphöjda bind och titeletikett. Tryckt titelblad med litet hål, namnteckning och lagning i nedre marginalen, fläckar här och var, några anteckningar i marginalen i texten. Anteckning på inre pärmen Norrby bibliotek.

Collijn 1016, Warmholtz 3480. Alla planscher saknas.
Graverat extra titelblad av Padt Brugge saknas.
Utan det sällsynta arket Eeeeee i slutet, vilket i många exemplar drogs in.
Utkom även i en latinsk (ngt förkortad) upplaga 1672.

Se text. Alla planscher saknas.

348503

2015-12-13