Sengustavianska stolar
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR, 1 par, sengustavianska, i Ephraim Ståhls art,
i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, stoppad ryggbricka, dekor av bladstav i rygg och sarger, ryggen med akantusknippe, stolparna med sfinxhuvuden och fruktfestoner, hörnfleuroner, bladhölstrade ben med gles kannelering, sabelformade bakben, bemålade
dekorskador, smärre lagningar
348670
2015-12-13