Armband 18 k guld
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARMBAND, 18 k guld, 10 kvadratiska sektioner med fasettslipade safirer i stjärnformationer och orientpärlor samt rosenslipade diamanter, otydliga stämplar, 1900-talets första hälft, längd 17 cm, vikt ca 27 g
Stenar med hack och skador, flertalet pärlor saknas samt dess fästen (några med skador), fattningar skeva
348726
2015-12-15