Gottfrid Kallstenius

Gottfrid Kallstenius
Gottfrid Kallstenius
Gottfrid Kallstenius
Gottfrid Kallstenius

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943),
Visby ringmur, Norderport, monogramsignerad G.K, olja på duk uppfodrad på pannå, 27,3 x 38 cm

HISTORIK: Kallstenius besökte Gotland 1899 tillsammans med sin hustru och svåger, den kände konsthistorikern Johnny Roosval (1869-1965). Där tillkom bland annat den kända målningen "Månskensnatt på Gotland" (Nationalmuseum) (Å. Frosterud, Gottfrid Kallstenius - I tusen tallars skugga, 2010, illustrerad s. 113). Norderport är det äldsta tornet på Visby ringmur och är den stora porten in i Visby innerstad

348739

2015-12-14