Bordspendyl Meissen

Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen
Bordspendyl Meissen

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BORDSPENDYL, Meissen, 1800-talets andra hälft/1900-talets början, rokokostil, polykromt bemålat porslin, dekor av putti och pousserad dekor av bl a blomster, undertill med (svagt) meissenmärke i f a korslagda svärd i blått, höjd ca 47 cm, pendel medföljer
Skador: Nyckel saknas, smärre dekorskador, nedersta puttons ben med lagningar

348904

2016-01-06