Bordspendyl Meissen
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BORDSPENDYL, Meissen, 1800-talets andra hälft/1900-talets början, rokokostil, polykromt bemålat porslin, dekor av putti och pousserad dekor av bl a blomster, undertill med (svagt) meissenmärke i f a korslagda svärd i blått, höjd ca 47 cm, pendel medföljer
Skador: Nyckel saknas, smärre dekorskador, nedersta puttons ben med lagningar
348904
2016-01-06