Om S. Klara i Stockholm från 1727

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

NORDBERG, J. A. S. Clarae minne eller berättelse om det gamla S. Clarae kloster... (J. H. Werner) 1727.

4:o. (305x202 mm.). (8), (1)-200 s. Titelblad i rött o. svart något brunfläckat). 4 graverade planscher (alla, 1 lagad i nedre marginal, delvis något brunfläckade).
Senare (1900-tal) marmorerat pbd med ny rygg. Delvis något brunfläckad.

J. A. Nordberg (1677-1744), var på 1720-talet kyrkoherde vid Klara och Olofs församlingar i Stockholm. Tidigare Karl XII:s kaplan och fältpräst, följde konungen ända till Poltava, där han hamnade i rysk fångenskap, utväxlad 1715. Kanske mest känd för sitt stora arbete om Karl XII från 1740.
Skador: Några blad fuktfläckade i yttre marginal, titelblad bruntonat i. m. 2 lagade marginalrevor, 1 textblad m. bristning i inre marginal.

349127

2015-12-15