Champagnestrut sivler niello Moskva 1845

Klubbat för:

7 200 SEK

8 000 SEK

CHAMPAGNESTRUT, silver, oidentifierad mästare AK, Moskva 1845, niellodekor av blad och två utsparade medaljonger, en med tsar Peter den stores ryttarstaty, delvis förgylld, höjd 19,5 cm, vikt ca 169 g
PROVENIENS: Margrethelunds slott, Åkersberga

Smärre slitage och bucklor

349160

2015-12-16