Urnor Barbedienne
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
13 000 SEK
FERDINAND BARBEDIENNE (1810-1892), urnor, 1 par, Frankrike, 1800-talets andra hälft, märkta F. Barbedienne, förgylld brons, amforaform med reliefdekor av klassicerande figurscenerier, uppsvängda hänklar med maskaroner, locket med avslutande pinjekotte, kannellerade postament i mörkröd marmor, socklarna märkta 1020, höjd 52,5 cm
Slitage, obetydliga nagg
349198
2015-12-15