Urnor Barbedienne

Urnor Barbedienne
Urnor Barbedienne
Urnor Barbedienne
Urnor Barbedienne
Urnor Barbedienne
Urnor Barbedienne
Urnor Barbedienne
Urnor Barbedienne
Urnor Barbedienne
Urnor Barbedienne
Urnor Barbedienne
Urnor Barbedienne

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

13 000 SEK

FERDINAND BARBEDIENNE (1810-1892), urnor, 1 par, Frankrike, 1800-talets andra hälft, märkta F. Barbedienne, förgylld brons, amforaform med reliefdekor av klassicerande figurscenerier, uppsvängda hänklar med maskaroner, locket med avslutande pinjekotte, kannellerade postament i mörkröd marmor, socklarna märkta 1020, höjd 52,5 cm

Slitage, obetydliga nagg

349198

2015-12-15