Rörstrand matservis Risa

Rörstrand matservis Risa
Rörstrand matservis Risa
Rörstrand matservis Risa
Rörstrand matservis Risa
Rörstrand matservis Risa
Rörstrand matservis Risa

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RÖRSTRAND, matservis, ca 46 dlr, "Risa" (i produktion 1890-1907), flintgods, djupstämplad vapensköld med Opak och Rörstrand, polykrom och gulddekor, bestående av: 23 mattallrikar, 9 djupa tallrikar, 6 assietter, 2+2 karotter med lock, 2 uppläggningsfat, 2 mindre uppläggningsskålar
LITTERATUR: "Rörstrad 280 år"

Enstaka smärre nagg, sprickor och missfärgningar kan förekomma

349371

2015-12-16