Anna Munthe-Norstedt, oljemålning

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ANNA MUNTHE NORSTEDT (1854-1936): Blommor, signerad A. M. Norstedt, olja på pannå, 13x21,5 cm. Med dedikation på baksidan: "Sigrid von Mecklenburg lyckönskas innerligt 23/11 1927!! af vännen Anna Munthe Norstedt"
.
Friherrinnan Sigrid von Mecklenburg på Högsjö gård ingick i ett triangeldrama med konstnärens bror Axel Munthe och författaren Tor Hedberg.

349776

2015-12-19