Anna Munthe-Norstedt, oljemålning
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANNA MUNTHE NORSTEDT (1854-1936): Blommor, signerad A. M. Norstedt, olja på pannå, 13x21,5 cm. Med dedikation på baksidan: "Sigrid von Mecklenburg lyckönskas innerligt 23/11 1927!! af vännen Anna Munthe Norstedt"
.
Friherrinnan Sigrid von Mecklenburg på Högsjö gård ingick i ett triangeldrama med konstnärens bror Axel Munthe och författaren Tor Hedberg.
349776
2015-12-19