Servisdelar "Ostindia"

Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SERVIS, 68 dlr ., Rörstrand, "Ostindia", ursprungligen formgiven 1932 av Emmy Almström för Rörstrand, bestående av: 8 serveringsfat varierande storlek, 8 bordstallrikar, 3 uppläggningsskålar varierande storlek, 12 mattallrikar, 12 större assietter, 9 mindre assietter, 12 djupa tallrikar, soppterrin, 2 karotter med lock, såssnipa, kanna, 6 buljongkoppar varav en saknar fat, kaffekanna

Visas på Geijersgatan 14 i Göteborg

Nagg, skador, slitage

349962

2015-12-28