Otto Holmström Paris

Otto Holmström Paris
Otto Holmström Paris
Otto Holmström Paris
Otto Holmström Paris

Klubbat för:

300 SEK

1 200 SEK

OTTO HOLMSTRÖM (1866-1915): Paris - I stadens utkant, signerad O Holmström Paris, lavering/blandteknik, 19x25,5 cm
HISTORIK: Otto Holmström tillhörde de mer legendariska gestalterna i den kamratkrets på Valand under de sista åren av 1880-talet som även omfattade namn som Albert Engström, Olof Sager-Nelson och Fritz Lindström. (Svenskt Konstnärslexikon, Allhems förlag)

Hanteringsveck

350058

2015-12-22