An Underglazed Jar (OrientalSelected)
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AN UNDERGLAZED JAR, decorated with ruyi heads and figures in garden, Xuande mark, 17th century, height c. 11 cm
KRUKA, porslin, Kina, 1600-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av figurer i trädgård samt bård med ruyihuvuden, bär Xuandes märke, höjd ca 11 cm
Shortened to rim, wear, firing defects
Kortad hals, slitage, tillverkningsdefekter
350269
2016-01-01