A Pair of Wig Stands (OrientalSelected)
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
A PAIR OF WIG STANDS, of hexagonal shape, enamelled with flying butterflies and flowers, late 20th century, height c. 29.5 cm
PERUKSTOCKAR, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets senare del, hexagon form, emaljerad dekor med motiv av fjärilar i flykt och blommor, höjd ca 29,5 cm
Insignificant nick to rim, minor firing defects
Smärre obetydlgit nagg vid mynning, smärre tillverkningsdefekter
350271
2016-01-01