Spegel av Johan Åkerblad

Spegel av Johan Åkerblad
Spegel av Johan Åkerblad
Spegel av Johan Åkerblad
Spegel av Johan Åkerblad

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona, dekor i papier maché, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön, dekor av akantus, blommor, lagerfestonger, rocailler och voluter, ramen med bladstav och växtormamentik, graverad yta, genombruten nedre sarg med lagerfestonger, fasetterade och kvicksilverfolierade originalglas, originalbakstycke, 202 x 75 cm
PROVENIENS: Martins antikhandel, Stockholm

Dekorskador, kompletteringar och lagningar

350394

2015-12-22